Cambridge School, Shivajinagar is a State Board-affiliated co-educational school in Shivajinagar, Pune, established in 1992. The school offers I–XII with approximately 765 students enrolled. With a student-teacher ratio of 1:24, it provides standard individual attention. Parent satisfaction rating: 4.3★ from 96 reviews.
| Board | State Board |
| School Type | Co-ed |
| Classes | I–XII |
| City | Pune, Maharashtra |
| Locality | Shivajinagar |
| Annual Fees | ₹53K/year (approx.) |
| Contact | 07278829740 |
| Established | 1992 |
| Data Status | ✓ SchoolCompass Verified |
| Tuition (Lower School) | ₹39K/yr |
| Tuition (Middle School) | ₹46K/yr |
| Tuition (Senior School) | ₹53K/yr |
| Admission Fee | ₹15,000–₹30,000 (one-time) |
| Transport (optional) | ₹12,000–₹28,000/yr |
Use our comparison engine to compare Cambridge School, Shivajinagar with other schools side-by-side.
Compare State Board Schools in Pune →Get notified when Cambridge School, Shivajinagar opens admissions for 2025–26.
Set Free Alert →