Pathways School, Banjara Hills is a State Board-affiliated girls school in Banjara Hills, Hyderabad, established in 1999. The school offers I–XII with approximately 2,719 students enrolled. With a student-teacher ratio of 1:20, it provides good individual attention. Parent satisfaction rating: 4.4★ from 266 reviews.
| Board | State Board |
| School Type | Girls |
| Classes | I–XII |
| City | Hyderabad, Telangana |
| Locality | Banjara Hills |
| Annual Fees | ₹45K/year (approx.) |
| Contact | 03829915449 |
| Established | 1999 |
| Data Status | Not verified yet |
| Tuition (Lower School) | ₹34K/yr |
| Tuition (Middle School) | ₹39K/yr |
| Tuition (Senior School) | ₹45K/yr |
| Admission Fee | ₹15,000–₹30,000 (one-time) |
| Transport (optional) | ₹12,000–₹28,000/yr |
Use our comparison engine to compare Pathways School, Banjara Hills with other schools side-by-side.
Compare State Board Schools in Hyderabad →Get notified when Pathways School, Banjara Hills opens admissions for 2025–26.
Set Free Alert →