Podar International School Chennai is a State Board-affiliated co-educational school in OMR Perungudi, Chennai, established in 2007. The school offers KG–X with approximately 4,424 students enrolled. With a student-teacher ratio of 1:22, it provides good individual attention. Parent satisfaction rating: 4.4★ from 235 reviews.
| Board | State Board |
| School Type | Co-ed |
| Classes | KG–X |
| City | Chennai, Tamil Nadu |
| Locality | OMR Perungudi |
| Annual Fees | ₹60K/year (approx.) |
| Contact | 02889740931 |
| Established | 2007 |
| Data Status | ✓ SchoolCompass Verified |
| Tuition (Lower School) | ₹45K/yr |
| Tuition (Middle School) | ₹52K/yr |
| Tuition (Senior School) | ₹60K/yr |
| Admission Fee | ₹15,000–₹30,000 (one-time) |
| Transport (optional) | ₹12,000–₹28,000/yr |
Use our comparison engine to compare Podar International School Chennai with other schools side-by-side.
Compare State Board Schools in Chennai →Get notified when Podar International School Chennai opens admissions for 2025–26.
Set Free Alert →