Podar International School Pune is a State Board-affiliated co-educational school in Baner, Pune, established in 1962. The school offers KG–XII with approximately 1,455 students enrolled. With a student-teacher ratio of 1:19, it provides good individual attention. Parent satisfaction rating: 3.8★ from 240 reviews.
| Board | State Board |
| School Type | Co-ed |
| Classes | KG–XII |
| City | Pune, Maharashtra |
| Locality | Baner |
| Annual Fees | ₹59K/year (approx.) |
| Contact | 07710870125 |
| Established | 1962 |
| Data Status | Not verified yet |
| Tuition (Lower School) | ₹44K/yr |
| Tuition (Middle School) | ₹52K/yr |
| Tuition (Senior School) | ₹59K/yr |
| Admission Fee | ₹15,000–₹30,000 (one-time) |
| Transport (optional) | ₹12,000–₹28,000/yr |
Use our comparison engine to compare Podar International School Pune with other schools side-by-side.
Compare State Board Schools in Pune →Get notified when Podar International School Pune opens admissions for 2025–26.
Set Free Alert →