Sanskriti School, Andheri West is a CBSE-affiliated co-educational school in Andheri West, Mumbai, established in 1980. The school offers I–XII with approximately 2,247 students enrolled. With a student-teacher ratio of 1:18, it provides good individual attention. Parent satisfaction rating: 4.8★ from 277 reviews.
| Board | CBSE |
| School Type | Co-ed |
| Classes | I–XII |
| City | Mumbai, Maharashtra |
| Locality | Andheri West |
| Annual Fees | ₹87K/year (approx.) |
| Contact | 04633257620 |
| Established | 1980 |
| Data Status | ✓ SchoolCompass Verified |
| Tuition (Lower School) | ₹65K/yr |
| Tuition (Middle School) | ₹77K/yr |
| Tuition (Senior School) | ₹87K/yr |
| Admission Fee | ₹15,000–₹30,000 (one-time) |
| Transport (optional) | ₹12,000–₹28,000/yr |
Use our comparison engine to compare Sanskriti School, Andheri West with other schools side-by-side.
Compare CBSE Schools in Mumbai →Get notified when Sanskriti School, Andheri West opens admissions for 2025–26.
Set Free Alert →