Seth Anandram Jaipuria School, BTM Layout is a ICSE-affiliated girls school in BTM Layout, Bangalore, established in 1984. The school offers I–XII with approximately 3,500 students enrolled. With a student-teacher ratio of 1:22, it provides good individual attention. Parent satisfaction rating: 4.6★ from 278 reviews.
| Board | ICSE |
| School Type | Girls |
| Classes | I–XII |
| City | Bangalore, Karnataka |
| Locality | BTM Layout |
| Annual Fees | ₹70K/year (approx.) |
| Contact | 09924243978 |
| Established | 1984 |
| Data Status | ✓ SchoolCompass Verified |
| Tuition (Lower School) | ₹52K/yr |
| Tuition (Middle School) | ₹62K/yr |
| Tuition (Senior School) | ₹70K/yr |
| Admission Fee | ₹15,000–₹30,000 (one-time) |
| Transport (optional) | ₹12,000–₹28,000/yr |
Use our comparison engine to compare Seth Anandram Jaipuria School, BTM Layout with other schools side-by-side.
Compare ICSE Schools in Bangalore →Get notified when Seth Anandram Jaipuria School, BTM Layout opens admissions for 2025–26.
Set Free Alert →