Vidyashilp Academy, Malkajgiri is a State Board-affiliated boys school in Malkajgiri, Hyderabad, established in 1967. The school offers KG–XII with approximately 2,439 students enrolled. With a student-teacher ratio of 1:20, it provides good individual attention. Parent satisfaction rating: 4.9★ from 140 reviews.
| Board | State Board |
| School Type | Boys |
| Classes | KG–XII |
| City | Hyderabad, Telangana |
| Locality | Malkajgiri |
| Annual Fees | ₹31K/year (approx.) |
| Contact | 05271497065 |
| Established | 1967 |
| Data Status | Not verified yet |
| Tuition (Lower School) | ₹23K/yr |
| Tuition (Middle School) | ₹28K/yr |
| Tuition (Senior School) | ₹31K/yr |
| Admission Fee | ₹15,000–₹30,000 (one-time) |
| Transport (optional) | ₹12,000–₹28,000/yr |
Use our comparison engine to compare Vidyashilp Academy, Malkajgiri with other schools side-by-side.
Compare State Board Schools in Hyderabad →Get notified when Vidyashilp Academy, Malkajgiri opens admissions for 2025–26.
Set Free Alert →