GD Goenka School, Vasant Vihar is a State Board-affiliated co-educational school in Vasant Vihar, Delhi NCR, established in 2013. The school offers I–XII with approximately 2,671 students enrolled. With a student-teacher ratio of 1:29, it provides standard individual attention. Parent satisfaction rating: 4.3★ from 93 reviews.
| Board | State Board |
| School Type | Co-ed |
| Classes | I–XII |
| City | Delhi NCR, Delhi |
| Locality | Vasant Vihar |
| Annual Fees | ₹55K/year (approx.) |
| Contact | 06322520473 |
| Established | 2013 |
| Data Status | ✓ SchoolCompass Verified |
| Tuition (Lower School) | ₹41K/yr |
| Tuition (Middle School) | ₹49K/yr |
| Tuition (Senior School) | ₹55K/yr |
| Admission Fee | ₹15,000–₹30,000 (one-time) |
| Transport (optional) | ₹12,000–₹28,000/yr |
Use our comparison engine to compare GD Goenka School, Vasant Vihar with other schools side-by-side.
Compare State Board Schools in Delhi NCR →Get notified when GD Goenka School, Vasant Vihar opens admissions for 2025–26.
Set Free Alert →